
Szczepienie przeciw grypie. Dlaczego warto je uwzględnić w kalendarzu szczepień dziecka?
Zakażenia układu oddechowego to najczęstsze choroby u małych dzieci wymagające porady pediatry. Uważa się, że infekcje takie występują w grupie dzieci do lat 3 z częstością 6-8 razy w ciągu roku. Wśród infekcji górnych dróg oddechowych u najmłodszych dzieci zapalenie płuc jest częstą przyczyną ich hospitalizacji. Najczęściej są to infekcje górnych dróg oddechowych wywołane przez wirusy, a wśród nich rhinowirusy, wirusy paragrypy, koronawirusy, adenowirusy i wirusy grypy.
Grypa jest ostrą chorobą zakaźną i każdego roku około 5-15% populacji zamieszkującej w klimacie umiarkowanym ulega zakażeniu tym wirusem. Do zakażenia grypą dochodzi drogą kropelkową, w czasie kaszlu lub kichania. Największa liczba zachorowań występuje podczas sezonowych epidemii, powodując ostre objawy zakażania górnych lub dolnych dróg oddechowych. Występowanie grypy cechuje się sezonowością występowania od października do kwietnia. Uważa się, że infekcje grypowe torują drogę zakażenia bakteryjnego, przede wszystkim zapalenia płuc lub zapalenia ucha środkowego. Najczęściej przebieg grypy jest samoograniczający się. Ciężki przebieg choroby dotyczy przede wszystkich dzieci poniżej 5. roku życia, osób dorosłych powyżej 65. roku życia oraz osób z chorobami przewlekłymi. W tych przypadkach zachorowanie na grypę powoduje obłożną chorobę z wysoką gorączką, bólami mięśni, głowy, uczuciem rozbicia i dużym ogólnym osłabieniem całego organizmu. U części chorych mogą występować liczne, groźne powikłania, w tym ciężkie zapalenia płuc lub zapalenie mięśnia sercowego, a nawet zgon. Dotyczy to szczególnie małych dzieci, osób starszych i pacjentów obciążonych innymi, dodatkowymi poważnymi chorobami.
Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zakażeniom wirusem grypy są szczepienia ochronne. Szczepienia są rekomendowane u dorosłych i dzieci już od 6. miesiąca życia. Grypa występuje sezonowo, a wirusy grypy cechują się dużą zmiennością, dlatego szczepionka jest corocznie modyfikowana w zależności od typu wirusa, który wywoływał infekcje w ostatnim sezonie. Szczepionki są produkowane z linii zalecanych przez WHO i ich skuteczność zależy od trafności przewidywań. Szczepienie powinno być wykonywane u każdego pacjenta corocznie, najlepiej do końca października. Rekomenduje się podawanie szczepionki również w trakcie trwania sezonu grypowego. U każdego dziecka, które do 8. roku życia zostało zaszczepione po raz pierwszy, szczepionka powinna być wykonana dwukrotnie w odstępie 4 tygodni. Podanie szczepionki powoduje wystąpienie odpowiedzi immunologicznej, którą jest wytworzenie przeciwciał skierowanych przeciwko antygenom wirusa grypy zawartym w szczepionce. Nowoczesne szczepionki są inaktywowane, zawierają antygeny powierzchniowe wirusa grypy 4 szczepów. Szczepionki zapewniają czynne uodpornienie przeciw 4 szczepom wirusa grypy (2 podtypy A i 2 podtypy B) i z tego powodu określane są mianem szczepionek czterowalentnych. Od niedawna istnieje możliwość zaszczepienia dzieci w wieku od 24. miesięcy do 18. roku życia żywą atenuowaną szczepionką donosową. W przypadku tej szczepionki należy pamiętać, że z uwagi na fakt, iż zawiera ona atenuowane i żywe wirusy, istnieje ryzyko przeniesienia wirusa na osoby z obniżoną odpornością.
Przeciwwskazania do szczepienia są nieliczne, a są to przede wszystkim ciężkie alergie w wywiadzie, w tym na białko jaja kurzego. Najczęściej obserwowane niepożądane objawy po szczepieniu to: bóle głowy, zatkanie nosa, gorszy apetyt, bóle mięśni, podwyższona temperatura ciała, sugerujące tzw. objawy rzekomo-grypowe. Epidemie grypy powodują znaczne koszty społeczne i niekiedy mają zasięg kontynentalny lub światowy, dlatego grypa wymaga globalnej koordynacji epidemiologicznej. Chorujące dzieci są źródłem zakażenia rodziców i opiekunów, co jest bezpośrednią przyczyną ich absencji w pracy. Pomimo, że szczepienia mogą zapobiegać zarówno samej chorobie, jak również jej poważnym powikłaniom to w Polsce większość pacjentów podchodzi sceptycznie do szczepień przeciw grypie. W sezonie 2018/2019 przeciw grypie zaszczepiło się 3,4% Polaków, a dla porównania w USA 63% dzieci i 43% dorosłych.
Autor: prof. dr hab. n. med. BOŻENA KOCISZEWSKA-NAJMAN
Waga szczepień w 1. dobie życia. Dlaczego nie należy zwlekać ze szczepieniem noworodka?