Co nowego w resuscytacji noworodka?

Zapewnienie dostępu naczyniowego

Zapewnienie dostępu naczyniowego. ERC rekomenduje w resuscytacji noworodka dostęp centralny -– cewnikowanie żyły pępowinowej. Podczas resuscytacji noworodka urodzonego w złym stanie obwodowy dostęp naczyniowy jest trudny do uzyskania i nieodpowiedni do podawania amin katecholowych. W warunkach ratunkowych, jeśli nie jest możliwe zapewnienie innego dostępu naczyniowego, alternatywną metodą podawania leków może być (wg. nowych wytycznych ERC) dostęp doszpikowy (io).
 

Stosowanie leków podczas resuscytacji

Podczas resuscytacji noworodka po urodzeniu rzadko istnieją wskazania do zastosowania leków, a liczba dowodów naukowych na ich skuteczność jest ograniczona. Jeżeli jednak mimo adekwatnej kontroli drożności dróg oddechowych, skutecznej wentylacji oraz uciśnięć klatki piersiowej prowadzonych przez 30 sekund nie ma adekwatnej odpowiedzi na resuscytację i czynność serca utrzymuje się poniżej 60/min., należy podać adrenalinę. W przypadku przedłużającej się resuscytacji w celu zmniejszenia ryzyka hipoglikemii można podać glukozę. Podanie wodorowęglanu sodu można rozważyć w przedłużającej się i nieprzynoszącej efektu resuscytacji (z prawidłową wentylacją) w celu wyrównania kwasicy.
 

Prognozowanie

Nowe wytyczne ERC z 2021 roku zwracają szczególną uwagę na fakt znaczenia dokumentacji medycznej. Dokumentacja dotycząca resuscytacji powstaje dopiero po zakończeniu czynności przy pacjencie (ze zrozumiałych względów). Dokumentacja medyczna musi być sporządzona bardzo dokładnie, z zaznaczeniem czasu i sposobu wykonywania wszystkich czynności orazi pozwolić „na dokładną retrospektywną ocenę stanu klinicznego noworodka po urodzeniu uwzględniającą czas, przeprowadzone interwencje i reakcję na prowadzone działania. Ważne jest, aby na ich podstawie można było dokładnie prześledzić przebieg wydarzeń oraz przedstawić rokowanie”. Jest to bardzo ważne istotne dla dalszych losów pacjenta oraz dla kolejnych zespołów prowadzących jego leczenie.
 

Drogi Użytkowniku,

aby mieć pewność, że tylko osoby z zawodów medycznych czytają nasze treści, prosimy o jednorazową rejestrację lub zalogowanie się jako już zarejestrowany gość.

Zaloguj się

Zarejestruj się bezpłatnie