O czym należy pamiętać w przypadku dzieci nie objętych programem?

Jednak wielu wcześniaków nie może być chronionych dzięki podaży immunoglobuliny anty RSV. Wszystkie dzieci urodzone ≥ 33. tygodnia ciąży muszą być chronione inaczej. Bardzo ważna w zapobieganiu zakażeniu wirusem RS jest rola pielęgniarki zajmującej się noworodkiem przedwcześnie urodzonym i jego rodzicami. Jednym z zadań pielęgniarki jest edukacja rodziców w zakresie: występowania i postaci zakażeń RSV, czynników ryzyka i czynników ochronnych, objawów choroby oraz zasad postępowania  w szpitalu i w domu w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia. Rodzice powinni uzyskać informacje o wysokiej zakaźności wirusa, kropelkowej drodze przenoszenia, (kontakt z zakażoną wydzieliną dróg oddechowych, kontakt z zakażonymi powierzchniami) a co za tym idzie sposobach zachowania w sytuacji gdy ktoś z rodziny jest chory - tj. przeziębiony. Wiemy, że wirus RS przeżywa ok 6 - 7 godzin na blacie stołu, rękawiczkach, ubraniu, a około 25 min na skórze. Ważną informacją jest także czas wydalania wirusa przez chorą osobę - osoby dorosłe ok 5 dni,  niemowlęta 1- 2 tygodnie, wcześniaki do 3 tygodni a osoby z osłabioną odpornością – nawet kilka tygodni do kilku miesięcy od zachorowania. Dlatego zarówno rodzice, jak i personel muszą przestrzegać zasad higieny w trakcie pobytu dziecka w szpitalu jaki w domu. 
    W trakcie pobytu noworodka urodzonego przedwcześnie jeszcze w szpitalu konieczne jest częste mycie i dezynfekcja rąk, używanie fartuchów, masek, rękawiczek, dezynfekcja powierzchni wspólnych i używanie dedykowanego konkretnemu pacjentowi sprzętu. I to co bardzo istotne, powinno się unikać odwiedzania wcześniaka w szpitalu przez zainfekowanego rodzica. Podobnie personel opiekujący się wcześniakami nie powinien pracować w trakcie nawet banalnej infekcji.

Co jest ważne po wypisie ze szpitala?

Po wypisaniu wcześniaka do domu rodzice muszą mieć świadomość, że najważniejszymi czynnikami profilaktycznymi są: przestrzeganie zasad higieny (mycie rąk, osłona ust i nosa przy kichaniu czy kaszlu), ograniczenie narażenia na dym tytoniowy (bierne palenie zwiększa ryzyko ciężkiego zakażenia), unikanie skupisk ludzkich (np. galeria handlowa) czy ograniczenie liczby gości w domu w okresie nasilonych zachorowań. Jednym z najważniejszych  czynników ochronnych jest oczywiście karmienie piersią.
Pamiętajmy! Edukujmy pacjentów w szpitalu i przypominajmy o zasadach w trakcie wizyt w domu lub w poradni. Dobrze prowadzona profilaktyka zdrowotna jest tańsza niż leczenie powstałych chorób nie tylko w aspekcie finansowym ale w kwestii kosztów jakościowych np. emocjonalnych, psychicznych czy rozwojowych...
.

Drogi Użytkowniku,

aby mieć pewność, że tylko osoby z zawodów medycznych czytają nasze treści, prosimy o jednorazową rejestrację lub zalogowanie się jako już zarejestrowany gość.

Zaloguj się

Zarejestruj się bezpłatnie