Natal Serwis, Magazyn Nowoczesnej Pielęgniarki i Położnej, wydanie nr 75, wrzesień 2024

Magazyn Nowoczesnej Pielęgniarki i Położnej Natal Serwis to bezpłatna publikacja przygotowywana przez specjalistów i autorytety branży medycznej. Znajdują się w nim liczne materiały dla położnych i pielęgniarek, które pomagają w codziennej pracy, pozwalają doskonalić kompetencje oraz śledzić kluczowe zagadnienia branżowe. Materiały dla położnych i pielęgniarek, które można znaleźć w magazynie, to opracowania pochodzące od doświadczonych lekarzy, doktorów nauk medycznych, samych pielęgniarek i położnych. Zapraszamy do lektury.

Co znajdziesz w 75. numerze magazynu Natal Serwis?

W wydaniu nr 75 czasopisma dla pielęgniarek i położnych zamieściliśmy następujące zagadnienia:

Temat numeru: Prawidłowe żywienie kobiet w okresie laktacji. Część 2.

Autorem artykułu jest Magister Miłosz Jasiński z Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. Z tekstu można dowiedzieć się, jak powinna wyglądać dieta matki karmiącej. Laktacja to wyjątkowy okres w życiu kobiety – dieta ma wówczas podwójnie istotne znaczenie, gdyż wpływa nie tylko na zdrowie matki, ale również dziecka. Dieta kobiety karmiącej musi być więc starannie zbilansowana, wolna od używek oraz bogata w witaminy i mikroelementy. Czy to dobry moment na menu wegańskie? Czym jeszcze powinna się charakteryzować dieta matki karmiącej? Zachęcamy do lektury artykułu, który odpowiada na wszystkie wymienione pytania oraz wykazuje, jakie są powiązania pomiędzy dietą kobiety w trakcie laktacji, a takimi zjawiskami jak kolka u noworodka.

Pierwszą część artykułu na temat żywienia kobiet w okresie laktacji znajdziesz w 74 wydaniu magazynu Natal Serwis.

Przeczytaj na stronie lub pobierz pdf:

Natal Serwis, Magazyn Nowoczesnej Pielęgniarki i Położnej, nr 75, wrzesień 2024

Wśród tematów poruszonych w magazynie znajdziesz m.in.:

  • Limosilactobacillus fermentum CECT 5716 – unikalny probiotyk
  • Jaka jest rola położnej i pielęgniarki środowiskowej w prawidłowym rozwoju noworodka i niemowlęcia?
  • Wywiad: „Zawód pielęgniarki jest wyjątkowy. Towarzyszy człowiekowi na każdym etapie życia”

Dowiedz się więcej: Poznaj wyniki badań nad bakteriami probiotycznymi w mleku matki

Aktualności: Galaktooligosacharydy (GOS) – sprawdzone i przebadane prebiotyki

W tym artykule Barbara Czartoszewska z Działu Marketingu Naukowego HiPP Polska przedstawia opracowanie dotyczące sprawdzonych i przebadanych prebiotyków, które znajdują zastosowanie w mleku modyfikowanym dla dzieci. Z artykułu można dowiedzieć się, czym wyróżnia się mleko modyfikowane z prebiotykami, a także, w jaki sposób galaktooligosacharydy (GOS) mogą przyczynić się do redukcji takich dolegliwości jak kolka u noworodka.

Dowiedz się więcej. Poznaj wyniki badań dotyczące połączenia L.fermentum i GOS.

Badanie GOLF 1

Badanie GOLF 2

Badanie GOLF 2 Follow-up

Ekspert odpowiada: Jakie problemy okresu noworodkowego po wypisie do domu uznać za ważne i gdzie kierować noworodka po pomoc?

Ekspert odpowiada: Jakie problemy okresu noworodkowego po wypisie do domu uznać za ważne i gdzie kierować noworodka po pomoc?

Wypis noworodka ze szpitala to moment, w którym warto pokierować rodziców dziecka do odpowiednich specjalistów, którzy pomogą w dalszej opiece i diagnostyce ewentualnych problemów zdrowotnych. W tym artykule odpowiedzi udziela ekspertka, dr n. med. Beata Pawlus, Lekarz Kierujący Oddziałem Neonatologii, Konsultant Województwa Mazowieckiego ds. Neonatologii, Z-ca Dyrektora ds. Lecznictwa Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny SP ZOZ. Jak powinno wyglądać karmienie noworodka? Czy żółtaczka u noworodka może być groźna? Jaką rolę w opiece nad noworodkiem powinna odgrywać położna środowiskowa? Na te i inne pytania odpowiada ten artykuł.

Czytaj także: Obowiązki położnej podczas wizyty patronażowej

Materiały dla rodziców:

Witamy na świecie – praktyczny poradnik dla młodej Mamy

Warto wiedzieć:

W tej sekcji znajdują się kluczowe informacje o poniższych zagadnieniach medycznych.

Czynniki ryzyka uczulenia lub alergii na pokarm

Ryzyko wystąpienia uczulenia lub alergii na pokarm może być wyższe u osób, u których występują czynniki genetyczne, jak również środowiskowe. Jakie inne kwestie zwiększają ryzyko alergii pokarmowych?

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA WEBINARU: Wspomaganie prawidłowego funkcjonowania bariery jelitowej w profilaktyce alergiiwygłoszonego przez dr Martę Calatayud z Instytutu Agrochemii i Technologii Żywności  (IATA-CSIC) Narodowego Centrum Badawczego w Walencji w Hiszpanii.

Wykład dotyczył następujących zagadnień:

  • Analiza wpływu mleka modyfikowanego zawierającego białko o wysokim stopniu hydrolizy (eHF) z dodatkiem błonnika prebiotycznego GOS i bakterii Lactobacillus fermentum CECT5716 na funkcjonowanie bariery jelitowej w modelu in vitro.
  • Porównanie efektów działania mleka modyfikowanego z dodatkiem L. fermentum CECT5716 oraz mleka bez tego dodatku.
  • Wykorzystanie modelu in vitro układu pokarmowego do oceny wpływu badanych próbek na barierę jelitową.
  • Monitorowanie funkcjonowania bariery jelitowej pod wpływem obu rodzajów mleka modyfikowanego.

Postępowanie z noworodkiem matki chorej na cukrzycę

Noworodek matki chorej na cukrzycę powinien zostać objęty szczególnie staranną opieką. Jakie są najważniejsze elementy, które należy wprowadzić do opieki nad nim? Jakie badania należy wykonać i na co jeszcze zwrócić uwagę?

Karmienie piersią w chorobie nowotworowej piersi

Zalecenia dotyczące karmienia piersią w chorobie nowotworowej rozpoznanej przed ciążą, jak również w jej trakcie.

Nowa taksonomia rodzaju Lactobacillus

Najważniejsze informacje o nowej taksonomii bakterii jelitowych rodzaju Lactobacillus. Jakie zmiany wprowadzono i jakie mają znaczenie?

Co nie jest przeciwwskazaniem do szczepień?

Szczepienie dziecka powinno przebiegać w oparciu o kalendarz szczepień, ale przy upewnieniu się, że w dniu szczepienia nie występują żadne istotne przeciwwskazania do jego wykonania. Jakie czynniki można uznać za przeciwwskazania do szczepienia dziecka?

Wywiad: „To wyjątkowe uczucie uczestniczyć w jednym z najważniejszych momentów w życiu rodzin – narodzinach dziecka”

Magister Andżelika Mytnik – pielęgniarka oddziałowa Oddziału Noworodków z Ośrodka Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka w Specjalistycznym Szpitalu im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie – dzieli się swoją osobistą perspektywą na kwestię uczestniczenia w narodzinach dziecka. To wyjątkowe doświadczenie dla wszystkich uczestników – również dla personelu medycznego.

Sprawdź także inne numeru Magazynu Natal Serwis Ważne: Część materiałów na stronie HiPP Expert dostępnych jest dopiero po zalogowaniu. Nie masz jeszcze konta? Chcesz mieć dostęp do wykładów i publikacji tworzonych przez specjalistów i we współpracy ze specjalistami? Zarejestruj się.

LINK DO REJESTRACJI

1