Szczególnie w pierwszych dwóch tygodniach karmienia piersią wrażliwość brodawek sutkowych lub ból piersi są częstą dolegliwością u matek karmiących. Utrzymujący się ból brodawek sutkowych jest jedną z głównych przyczyn zakończenia procesu karmienia piersią.
Badanie przeprowadzone przez "Breast Feeding Centre of Western Australia" (Kent, 2015) wykazało, że najczęściej podejrzewaną przyczyną bólu sutka jest złe ułożenie lub przystawienie do piersi niemowlęcia, a następnie infekcje, anomalie podniebienia, płaskie brodawki, zapalenie sutka i skurcz naczyń (zjawisko Raynauda).
Korekta ułożenia dziecka i techniki ssania (sposobu przystawienia do piersi) w pierwszym tygodniu po urodzeniu przyczynia się do dłuższego okresu karmienia piersią i zmniejszenia uczucia bólu piersi. Do bolesności brodawek sutkowych przyczyniają się różnorakie czynniki.
Wczesna konsultacja i wsparcie matek karmiących piersią mogłyby nie tylko przyczynić się do zapobiegania bolesności brodawek sutkowych, ale także umożliwić wczesną interwencję terapeutyczną w celu uniknięcia przedwczesnego odstawienia dziecka od piersi. U większości kobiet ból sutków zmniejsza się po około siedmiu do dziesięciu dni po porodzie. Informowanie kobiet o tym fakcie może być użyteczną strategią wspomagającą matki w kontynuacji karmienia piersią.

Komentarz
Drogi Użytkowniku,
aby mieć pewność, że tylko osoby z zawodów medycznych czytają nasze treści, prosimy o jednorazową rejestrację lub zalogowanie się jako już zarejestrowany gość.