Zaburzenia karmienia u dzieci z perspektywy logopedy i psychologa

Drogi Użytkowniku portalu HiPP Expert,

16 grudnia odbył się kolejny webinar, którego tematem były: 

Zaburzenia karmienia u dzieci z perspektywy logopedy i psychologa

Problemem zaburzeń karmienia u dzieci w Centrum Zdrowia Dziecka zajmuje się zespół specjalistów, w skład którego wchodzą m.in. neurologopeda i psycholog. Dlatego do poprowadzenia tego webinaru zaprosiliśmy doświadczone specjalistki z tych dziedzin.

Podczas dyskusji zostały omówione takie zagadnienia jak:

- trudności z nakarmieniem dziecka w relacji rodziców (i jak to się ma do rzeczywistości),
- reakcje dziecka w sytuacji trudnego karmienia (i co nie pozwala mu czerpać przyjemność z jedzenia),
- odmowa jedzenia - kiedy jest efektem dysfagii a kiedy zaburzeń zachowania,
- postawy rodziców wpływające na karmienie dzieci,
- cele i efekty terapii zaburzeń karmienia.

Wykładowcy:

dr n. społ. Ewa Winnicka – neurologopeda, oligofrenopedagog

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z diagnozą i terapią zaburzeń karmienia i połykania oraz w problemach logopedycznej opieki nad noworodkami urodzonymi przedwcześnie.

Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w przedszkolach, poradni rehabilitacji dziecięcej, na oddziale neurologiczno-rehabilitacyjnym oraz  w Klinice Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Instytucie Matki i Dziecka, a także w Klinice Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii  Instytutu  "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie. Posiada doświadczenie w zakresie diagnozowania dysfagii u dzieci z chorobami neurologicznymi, kardiologicznymi, gastrologicznymi, a także zaburzeń karmienia na tle nadwrażliwości sensorycznej i nieprawidłowych wzorców zachowania podczas jedzenia. W terapii trudności z karmieniem wykorzystuje wiele autorskich rozwiązań. Jest autorką szkoleń i publikacji poświęconych zaburzeniom karmienia i połykania.

Członek ESPGHAN (European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition), ESSD (European Society for Swallowing Disorders) oraz Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci.

dr n. społ. Monika Dragunajtys-Sudoł – psycholog

Specjalizuje się w psychologii klinicznej, certyfikowany psychoterapeuta poznawczo – behawioralny.

Doświadczenie zawodowe (od 2003) zdobywała pracując głównie z osobami dorosłymi zarówno zdrowymi (psychoprofilaktyka), jak i chorymi somatycznie oraz z zaburzeniami psychicznymi. Od 2012 roku pracuje także z dziećmi i młodzieżą w Zakładzie Psychologii Zdrowia Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie współpracowała m.in. z zespołem Kliniki Pediatrii i Żywienia.
Autorka publikacji dotyczących zdrowia psychicznego i psychoterapii.
Członek Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej.


Jeśli nie miałeś możliwości obejrzenia webinaru na żywo, zapraszamy Cię do obejrzenia nagrania archiwalnego:

Drogi Użytkowniku,

aby mieć pewność, że tylko osoby z zawodów medycznych czytają nasze treści, prosimy o jednorazową rejestrację lub zalogowanie się jako już zarejestrowany gość.

Zaloguj się

Zarejestruj się bezpłatnie