Mikrobiota i wczesne żywienie – czyli wiele hałasu o nic?

Drogi Użytkowniku portalu HiPP Expert,

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia ciekawej debaty ekspertów pt. “Mikrobiota i wczesne żywienie – czyli wiele hałasu o nic?”, wygłoszonej podczas III Konferencji Naukowej w gospodarstwie ekologicznym HiPP na Warmii.
O tym wszystkim, co warto wiedzieć o kształtowaniu się mikrobioty u noworodków, m.in. jakie czynniki wpływają na nią pozytywnie a które negatywnie, o czym należy pamiętać w żywieniu wcześniaków i stosowaniu wzmacniaczy mleka dowiemy się słuchając debaty ekspertów: prof. Jana Mazeli oraz prof. Borisa Kramera z I Kliniki Neonatologii i Pracowni Mikrobioty i Żywienia z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Omawiane zagadnienia:

  • Od czego zależy przebieg kolonizacji jelit noworodka?
  • W jaki sposób pokarm, który spożywa dziecko, może poprawiać stan mikrobioty jelitowej i parametry kału?
  • Które czynniki wspierają rozwój zdrowej mikrobioty jelitowej, a które ograniczają?
  • Dlaczego mamy się obawiać dysbiozy jelitowej?
  • Do jakiego wieku człowieka trwa proces kształtowania się mikrobioty jelitowej?
  • Co wiemy na temat funkcjonowania osi jelito – mózg?
  • Jakie zagadnienia dotyczące mikrobioty człowieka, są obecnie mocno dyskutowane na świecie?



Wykładowca:

Prof. dr hab. n. med. Jan Mazela

Klinika Neonatologii

Pracownia Mikrobioty i Żywienia
Ginekologiczno – Położniczy Szpital Kliniczny
Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Doświadczenie zawodowe:

  • Specjalizacja z pediatrii i neonatologii
  • Kierownik Kliniki Neonatologii UM w Poznaniu
  • Koordynator Banku Mleka Kobiecego przy GPSK w Poznaniu
  • W latach 1995-1998 odbył staż (fellowship) z zakresu neonatologii w Centrum Medycznym Uniwersytetu Illinois w Chicago
  • W latach 1998-2000 pełnił funkcję Konsultanta Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w ramach projektu OBSQID
  • W latach 2006-2010 przebywał w USA gdzie pracował w Discovery Laboratories, na Uniwersytecie Temple w Filadelfii oraz Uniwersytecie Loma Linda w Kalifornii, prowadząc badania nad dotchawiczymi metodami podawania surfaktantów
  • Od roku 2019 krajowy koordynator transportu noworodkowego z ramienia nadzoru krajowego
  • Od 2024 Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej
  • W ramach Akademii Proinfantis organizuje szereg szkoleń i konferencji w tym warsztaty ultrasonograficzne akredytowane przez PTU.

Prof. dr hab. n. med. Boris Kramer

Klinika Neonatologii

Pracownia Mikrobioty i Żywienia
Ginekologiczno – Położniczy Szpital Kliniczny
Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

 

Doświadczenie zawodowe:

  • Specjalizacja z pediatrii i neonatologii
  • 2006-2022 Maastricht University Medical Center, Netherlands: neonatolog i lider eksperymentalnej grupy badawczej, profesor perinatologii eksperymentalnej od 2011 roku, w latach 2013-2022 dyrektor ds. badań pediatrycznych
  • 2016–2018 Instytut Zdrowia Kobiet, University College London, Wielka Brytania
  • 2013-2023 profesor kliniczny na Uniwersytecie Australii Zachodniej
  • Od 2022 r. dyrektor medyczny Neuroplast BV, Maastricht, Holandia
  • Od 2023 r. profesor neonatologii na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, Polska
  • Zdobywca krajowych i międzynarodowych nagród badawczych, np. dla młodego naukowca ESPR (2003) i Holenderskiego Towarzystwa Pediatrycznego (2008), wybrany jako „największy talent” przez wydział medycyny (2008)
  • Wśród zainteresowań badawczych: terapia komórkami macierzystymi, mikrobiom w martwiczym zapaleniu jelit i dysplazji oskrzelowo-płucnej, rozwój płuc, jelit, mózgu i układu odpornościowego po porodzie przedwczesnym
  • Ekspert naukowy w dziedzinie przedklinicznych modeli zwierzęcych, opieki pediatrycznej i neurologii, pulmonologii, kardiologii, gastroenterologii, neurologii i terapii komórkowych
  • 299 recenzowanych publikacji, opiekun 34 doktorantów
  • Członek rady redakcyjnej czasopisma Neonatology
1